flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

05–06 червня 2025 року, в.о. голови Чутівського районного суду, Олена Михайлюк приймала участь у XІІI Міжнародному судово-правовому форумі

11 червня 2025, 16:22

05–06 червня 2025 року, в.о. голови Чутівського районного суду Полтавської області, Олена Михайлюк приймала участь у XІІI Міжнародному судово-правовому форумі, організований газетою «Юридична практика».
Традиційний майданчик професійних дискусій об’єднав всіх представників юридичної професії та користувачів послуг судів — суддів, держслужбовців й політиків, адвокатів та представників бізнесу. Серед основних тем — вектори розвитку судової системи, кадрова ситуація в судах, виклики доступу до правосуддя та захисту прав у час війни, тенденції практики в окремих категоріях судових справ.

Під час форуму, який відбувся 05 червня 2025 учасники обговорили вектори розвитку системи правосуддя, розвиток дисциплінарної практики щодо суддів, роль служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя у дисциплінарній практиці щодо суддів, кадрове забезпечення та процедури добору, ефективне стягнення заборгованості: аналіз боржника та розшук його активів, доступ до правосуддя та єдність судової практики, права людини: акценти воєнного стану.
06 червня 2025 відбувалося обговорення про транскордонні спори та міжнародний арбітраж, кримінально-правові механізми в приватних спорах, експертне забезпечення правосуддя та судовий захист бізнесу.
Роботу Форуму розпочало відкрите інтерв’ю Голови Верховного Суду Станіслава Кравченка та Ірини Мудрої, заступниці керівника Офісу Президента України. Відповідаючи на запитання Олега Маліневського, керуючого партнера EQUITY, вони окреслили ключові вектори розвитку системи правосуддя та акцентували увагу на пріоритетах 2025 року.
Ірина Мудра прокоментувала роботу яка ведеться в Офісі Президента України щодо підготовки Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2025-2029 роки. Цей документ консолідує пропозиції органів законодавчої виконавчої та судової гілок влади, експертного середовища, громадянського суспільства, а також рекомендації Європейської комісії та вимоги міжнародних партнерів.
За словами Станіслава Кравченка, всі суди і судді були об’єктом реформ, починаючи з перших років незалежності. Суддівський корпус відчув на собі як позитивні досягнення так і можливо певні негативні моменти. Одним з негативних наслідків є кадровий голод в судовій системі. Коментуючи стратегічні питання розвитку системи правосуддя, Голова ВС відзначив, що саме судді найкраще розуміють процеси зсередини та подякував за високий рівень координації та залучення до роботи над Стратегією.
Виступ Голови Ради суддів України Богдана Моніча був присвячений одному з найактуальніших питань судової реформи - оптимізації мережі судів, як ключового фактора для нормального функціонування судової системи, бо, саме питання оптимізації мережі судів ніяк не наближається до стадії реалізації. Богдан Моніч нагадав, що робочу мапу оптимізації судів, ініціатором створення якої виступили Рада суддів України та Комітет ВРУ з питань правової політики, було розроблено ще у 2021 році, хоча сам процес розробки розпочався 2020 року. Він наголосив на важливості якнайскоріше розпочати процес оптимізації та акцентував, що оптимізація не означає скорочення доступу до правосуддя, навпаки — створює передумови для рівного та справедливого доступу до суду, особливо зважаючи на дефіцит суддівських кадрів, а також сприятиме вирівнюванню навантаження на суддів.
Обговорення відбувалося у форматі відкритого діалогу, де судді мали змогу поділитися власним досвідом, поставити актуальні запитання й отримати експертні відповіді. Особливу увагу було приділено виявленню зовнішніх і внутрішніх загроз для доброчесності судової влади, а також важливості усвідомлення ключових цінностей, які лежать в основі служіння судді.